Praca - Młodszy Specjalista ds. wsparcia sprzedaży i marketingu

Praca - poszukiwany Młodszy Specjalista ds. wsparcia sprzedaży i marketingu Miejsce pracy: Katowice

Praca - Dyrektor ds. Informatyki

Dyrektor ds. informatyki Miejsce pracy: Katowice

Raty w ZUS

Od sierpnia 2016 r. zadłużenie w ZUS będzie możliwe do spłaty w systemie ratalnym.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Od 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Rejestracja w systemie VAT MOSS.

Od 1 stycznia 2015 r. uległy zmianie przepisy w zakresie miejsca opodatkowania VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych.

Fakturowanie 2013 – odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące faktur i fakturowania.

Program PIT statystyki Fiskus nie pozwala na preferencyjne rozliczenie PIT po terminie

Podatnicy, którzy złożyli terminowo zeznanie roczne za 2011 r., ale zapomnieli o prawie do preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub wspólnie z małżonkiem, nie mogą skorzystać z tej preferencji, składając korektę zeznania po terminie rozliczeń rocznych.

E-podatki coraz bardziej wirtualne

Informatyzacja administracji podatkowej i skarbowej może się znacznie opóźnić. Rozstrzygnięcie ogromnego przetargu na systemy e-Podatki, e-Rejestracja i e-Deklaracje2 wartego łącznie 280 mln zł już dwa razy przesunięto.

Dwa limity na darowizny w PIT

Pracujesz na etacie, a jednocześnie zarabiasz na prywatnym najmie lub prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem? Możesz skorzystać nie z jednego, ale z dwóch 6-proc. limitów odliczeń przewidzianych dla darowizn. Jeśli masz taką możliwość, a nie skorzystałeś z niej, rozliczając PIT za 2011 rok, złóż korektę.

Do przesyłania e-faktur potrzebna jest zgoda kontrahenta

Warunkiem podstawowym umożliwiającym podatnikowi stosowanie fakturowania w formie elektronicznej jest akceptacja przez kontrahenta – odbiorcę faktury. Jakie praktyczne znaczenie ma wymóg uzyskania takiej zgody?

MF eksperci pomogą przez telefon rozliczyć podatek

MF podało, że w czwartek o godz. 10-13 odbędą się dyżury telefoniczne, podczas których pracownicy ministerstwa mają odpowiadać na pytania podatników: pod numerem 22 694 33 33 będzie można uzyskać informacje związane z rozliczeniem podatkowym dochodów z działalności gospodarczej, najmu, sprzedaży nieruchomości, natomiast pod numerem tel. 22 694 34 34 będzie można dowiedzieć się o ulgach, rozliczeniu małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.

Dla rocznego zeznania PIT meldunek jest nieważny

Urzędem skarbowym właściwym do złożenia zeznania podatkowego za 2011 r. jest ten urząd skarbowy, który był właściwy dla podatnika 31 grudnia 2011 r.

Zwolnienie L4 wpływa na koszty

Jeżeli źródłem przychodu pracownika w danym miesiącu jest stosunek pracy, to można zastosować ustawowe zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (111,25 zł miesięcznie lub dla osób dojeżdżających do pracy 139,06 zł miesięcznie).

Z jednego komputera można wysłać dowolną liczbę elektronicznych PIT-ów

Małżonkowie składający dwa oddzielne zeznania z jednego komputera trafiają na problem z ich wysyłką. Resort finansów twierdzi, że nr IP nie ma jednak znaczenia.

Używanie kart płatniczych będzie tańsze. Obniżka interchange mniej kosztowna dla banków

Narodowy Bank Polski wyliczył, że z tytułu prowizji interchange, jaką sklepy płacą za akceptację transakcji bezgotówkowych, banki dostają ponad 1,4 mld zł rocznie. W pierwszym roku po proponowanej przez NBP obniżce interchange przychody instytucji mają spaść o pół miliarda złotych.

Roczna ulga na dzieci wyniesie 1112,04 zł

Małżonkowie, składając wspólne zeznanie podatkowe PIT za 2011 rok, mogą w nim odliczyć ulgę na dziecko z poprzedniego związku żony.

Fiskus przyjmie PIT-11 także na starych drukach

Pracodawcy, którzy wypełnili tegoroczne PIT-11 na drukach z 2011 roku, nie muszą ich poprawiać.

Składasz e-PIT? Szybciej dostaniesz zwrot nadpłaty podatku za 2011 rok

Pieniądze przysługujące z zeznania rocznego PIT 2011 złożonego w sposób elektroniczny, zwracane są przez skarbówkę w ciągu kilku dni.

Fiskus żąda NIP przy prywatnych rozliczeniach

Szumnie ogłaszana w ubiegłym roku likwidacja NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą biznesu lub nie są podatnikami VAT, miała przynieść same korzyści. Tymczasem na razie przysparza samych kłopotów. Podatnicy nie wiedzą, kiedy mają obowiązek posługiwać się NIP. A tymczasem co innego mówi oficjalnie resort finansów, a co innego przekazuje Krajowa Informacja Podatkowa (KIP).

Składka zdrowotna w 2012 r. w nowej wysokości

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. nie może być niższa od kwoty 254,55 zł. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z 18 stycznia 2012 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2011 r. (M.P. poz. 43) - przeciętne miesięczne...

Duża oszczędność dla firmy - E-faktura

Mała firma, która wystawia 50 faktur po przejściu na rozliczanie elektroniczne, może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Eksperci Deloitte policzyli, że koszt wystawienia jednej faktury wynosi w Polsce ok. 2 zł tj. m.in. koszt papieru, druku, koperty i opłaty pocztowej. Natomiast koszt faktury elektronicznej może wynosić nawet 3 gr., gdy firma wysyła 20 tys. faktur. Dane z Europejskiego Stowarzyszenia Skarbników CAST mówią, że firma może zaoszczędzić 7,2 tys. euro, która wystawia 50...

Faktura nie musi być podpisana

Faktura stanowi dowód księgowy potwierdzający dokonanie sprzedaży, na podstawie którego podatnicy obliczają wysokość zobowiązania w podatku dochodowym czy też odliczają podatek VAT. Z tego względu powinna być sporządzona rzetelnie, zawierając wszystkie wymagane informacje. Kwestią sporną dotyczącą jej wiarygodności jest podpis złożony przez wystawiającego ten dokument.

Kontrahent musi wyrazić zgodę na przesyłanie e-faktur

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej wymaga uzyskania akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez kontrahenta. Czy zgoda ta musi mieć określoną formę?

E-faktury w firmie to duże oszczędności

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Skarbników CAST firma wystawiająca 50 faktur miesięcznie może zaoszczędzić 7,2 tys. euro. Stowarzyszenie szacuje, że koszt wystawienia jednej faktury papierowej przez firmy w Europie po stronie dostawcy i odbiorcy to ok. 15 euro. Koszt e-faktury to 3 euro.

Faktury papierowe i elektroniczne muszą być równorzędne

Faktury papierowe i elektroniczne muszą być równorzędne Faktury papierowe i elektroniczne powinny być traktowane równo, a obciążenie administracyjne związane z fakturowaniem papierowym nie powinno się zwiększyć. Czy tak rzeczywiście jest?

5 powodów, dla których opłaca się e-Faktura

Wprowadzona w grudniu 2010 roku w Polsce liberalizacja przepisów dotycząca obiegu faktur elektronicznych pozwala przedsiębiorcom szukać nowych oszczędności. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie korzystają z możliwości, jakie daje e-Faktura, firma Sage podaje pięć powodów, dla których warto zastosować takie rozwiązanie we własnej firmie. Od początku 2011 roku firmy mogą korzystać z faktur elektronicznych w dowolnym formacie pliku. Ustawodawca wymaga potwierdzenia wiarygodności dokumentu oraz...

W Polsce ruszyły prace nad europejskim standardem e-faktury

W Polsce ruszyły prace nad europejskim standardem e-faktury. 19 grudnia 2011 roku ruszyły prace Polskiego Krajowego Forum Elektronicznego Fakturowania, które ma opracować dla Komisji Europejskiej propozycje, niezbędne do opracowania europejskiego standardu elektronicznej faktury VAT.

Co trzeba zrobić by korzystać z elektronicznych faktur?

Jak w każdej dziedzinie życia, aby korzystać z pewnych udogodnień, trzeba najpierw spełnić kilka warunków. W przypadku faktur elektronicznych nie ma się czego bać, ponieważ nie są bariery nie do pokonania.

Jak przechowywać fakturę elektroniczną, by skorzystać z odliczenia

Prawdopodobnie każdy, któremu przychodzi płacić za wystawione faktury zastanawia się, jak tego uniknąć lub przynajmniej jak zminimalizować koszty. Uciec od odpowiedzialności za nie zapłacenie jest niemożliwe, ale istnieje sposób by płacić mniej.

Faktury elektroniczne są potrzebne

Systematyczny rozwój polskich przedsiębiorstw to jedna z najważniejszych rzeczy stymulujących wzrost gospodarczy w naszym kraju. Nie ważna jest wielkość firmy, bowiem nawet najmniejsza działalność gospodarcza, ta jednoosobowa, może przeobrazić się w świetnie prosperują firmę, zatrudniającą dziesiątki, a nawet setki pracowników. Aby polski sen o sukcesie się ziścił, potrzebujemy liberalnego prawa podatkowego i przepisów, ułatwiających drogę polskim przedsiębiorcom.

Faktury elektroniczne pozwalają zaoszczędzić

Chyba nie znalazłby się na świecie przedsiębiorca, który chciałby dla swojej firmy źle. Nikt nie chce niepotrzebnych kosztów, wydatków i inwestycji. Niektórych nie można uniknąć, a inne można… wręcz odwrotnie. Dzięki elektronicznym fakturom, przedsiębiorcy mogą znacznie zaoszczędzić pieniądze wydawane na operacje i produkty potrzebne do wystawiania i rozliczania się z faktur tradycyjnych, papierowych.

Europa podąża w stronę elektronicznych faktur

Wiele razy pisaliśmy o tym, że faktury elektroniczne cieszą się co raz większym powodzeniem. Rynek e-faktur skutecznie się powiększa, platformy internetowe mnożą się jak grzyby po deszczu, a zwykły przedsiębiorca wprost nie może się doczekać, kiedy będzie mógł się rozliczać z kontrahentami wyłącznie za pomocą komputera. Gdy w Polsce e-faktury dopiero kiełkują, w Europie zbierane są już pierwsze plony.

Pieczęć elektroniczna usprawnia rynek faktur

Janusz Palikot w przerwach między jednym barwnym wystąpieniem a drugim, przewodniczy Komisji Przyjazne Państwo, która ma na celu zmniejszenie biurokrację w naszym kraju. Choć model „jednego okienka” wypadł w teorii lepiej niż krytykowany w praktyce obraz jeszcze większych kolejek, to Komisja wciąż stara się poprawić administracyjny stan rzeczy w Polsce. Kolejnym pomysłem jest elektroniczna pieczęć, ulepszona siostra e-podpisu.

Artykuły Podpis Elektroniczny

Co raz bardziej popularny wśród przedsiębiorców jest elektroniczny podpis. Posługuje się nim już ponad 150 tysięcy firm i osób prywatnych. To wygodne rozwiązanie pozwalające na elektroniczne rozliczanie się bądź kontaktowanie z urzędem. Potrzebny jest także przy korzystaniu z e-faktur Nadchodzą wreszcie czasy, w których by załatwić mniejszą czy większą sprawę w urzędzie, nie trzeba będzie czekać na jej podjęcie w kilometrowych kolejkach, kłócąc się raz po raz z innymi zdenerwowanymi...